Dodatek paszowy dla zwierząt hodowlanych
W żywieniu zwierząt hodowlanych niezwykle ważne jest, aby dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, a przy tym stymulować kondycję, apetyt i nieśność czy dojność zwierząt. W tym celu hodowcy sięgają po najlepsze i sprawdzone produkty.
Jednym z często stosowanych jest melasa buraczana, która jest produktem ubocznym w procesie produkcji cukru. Ma konsystencję gęstego syropu, ciemnobrązowy, a czasem niemal czarny kolor, a także wyjątkowo słodki smak, który zawdzięcza aż 40% sacharozy w swoim składzie. Mimo to odczyn pH jest słabo alkaliczny (zasadowy).
Dlaczego warto podawać melasę buraczaną zwierzętom?
Melasa jest wyjątkowym produktem, który zawiera mnóstwo składników odżywczych. Jest bogata w niacynę, witaminę B, kwas pantotenowy i foliowy, a także cholinę i kwasy nienasycone o działaniu przeciwutleniającym. W jej składzie znajdziemy także takie minerały, jak: wapń, żelazo (choć raczej słabo przyswajalne), magnez, fosfor, potas, sód, mangan, miedź i selen. Ponadto, w melasie znajdziemy mnóstwo węglowodanów, ale nie ma w niej tłuszczów oraz błonnika.
Dlaczego warto stosować melasę?
Melasa buraczana bardzo pozytywnie wpływa na organizm zwierzęcia, a także ma szereg wartościowych funkcji. Najwazniejsze z nich to:
- uzupełnia niedobory składników mineralnych i witamin,
- zwiększa apetyt u zwierząt,
- doskonale się przyswaja,
- wzmacnia kości,
- dodaje wiele energii zwierzętom,
- polepsza zapach odchodów zwierzęcych,
- dodana do paszy sprawia, że cała zawartość koryta znika w mgnieniu oka,
- znacząco poprawia walory smakowe paszy,
- jest wygodna w stosowaniu, wystarczy polać paszę syropem i wymieszać,
- długi okres przechowywania.
Jak podawać i dawkować melasę?
Najważniejsze, aby melasę wprowadzać do diety zwierząt stopniowo. Niewielkimi ilościami, aż dojdzie się do ilości 500 gram na jedno zwierzę na dzień. W ten sposób nie dojdzie do problemów jelitowych i gastrycznych u zwierząt, spadku kondycji czy złego samopoczucia. Ponadto, stopniowo przyzwyczajamy zwierzę do nowego smaku. Jeśli natomiast chcemy zrezygnować z podawania melasy, również należy to robić stopniowo, aby z kolei odzwyczaić zwierzę od słodkiego smaku podawanej paszy.
Czy warto sięgać po ten składnik paszowy?
Wieloletni hodowcy, którzy sprawdzili na swoich stadach różne dodatki paszowe potwierdzają, że melasa buraczana to jeden z najlepszych produktów na rynku. Jej cena jest bardzo korzystna, produkt cechuje się dużą wydajnością, a także może być długo przechowywany. Ponadto, ma wyjątkowo korzystny wpływ na zwierzęta hodowlane. Melasę najczęściej podaje się krowom, aby pozyskiwać znacznie większe ilości mleka dobrej jakości. Rzeczywiście, po dodaniu melasy do krowiej paszy zwierzęta zaczynają dawać znacznie większe ilości mleka, a przy tym nie tracą na zdrowiu i kondycji, bowiem melasa dostarcza im wiele składników odżywczych, witamin, minerałów, a także energii, której zwłaszcza mleczna krowa musi posiadać odpowiednio dużo.
Najnowsze komentarze